
AI i svensk industri - vad fungerar och vad fungerar inte?
Vad fungerar och vad fungerar inte med tekniken idag? De senaste framstegen inom artificiell intelligens (AI) har aktualiserat många frågor om vad teknikerna kan innebära för företag och verksamheter.
Event information
IVA Konferenscenter, Grev Turegatan 16, Stockholm
Seminariet sänds digitalt.
Välkommen till ett seminarium där vi belyser olika aspekter av implementering av AI ur fyra perspektiv: IT, risk och säkerhet, elkraftsystem samt processindustrin.
Hur har företag implementerat och använt AI i system och verksamhet, och när har det inte fungerat? Vad behöver utvecklas och vad saknas gällande regelverk? Hur ser tillgång och rättigheter till data för att träna AI ut? Hur ska AI-system göras robusta, så att vi kan lita på resultaten?
Panelsamtal och diskussion leds av Anders Ynnerman.
Medverkande
Elena Fersman
VP, Head of Global AI Accelerator Ericsson
Daniel Gillblad
Chief of AI Recorded Future
Sonja Berjlin
Business Development Manager DNV
Shiva Sander-Tavallaey
AI Lead ABB Corporate Research
Erik Dahlquist
Ordförande IVAs avdelning för elektroteknik och Professor Energiteknik MDU
Anders Ynnerman
Visualiseringsforskare och professor, Linköpings universitet i Norrköping. Programdirektör för det nationella forskningsprogrammet WASP
Kontakt
Linda Olsson
Projektledare
Teknik och ekonomi
Telefon: 0706 - 67 93 12
E-post: linda.olsson@iva.se
