Svenska innovationer i rampljuset på R2B Summit

Årets upplaga av IVAs R2B Summit lockade ett stort antal representanter från företag, organisationer, investerare och innovationsstödjande verksamheter att ta del av 100 högaktuella forskningsprojekt med potential att skapa nytta och förbättra världen.

R2B Summit, som i år genomfördes för femte gången, erbjuder en unik mötesplats för framtidens innovationer. Målet med dagen är att främja fler framgångsrika samarbeten kring forskningsresultat som kan stärka Sveriges konkurrenskraft och bidra till en positiv samhällsutveckling.

Sylvia Schwaag Serger på upplyst scen

– Vi lever i en tid av snabb förändring och snabb teknikutveckling i ett allt mer försämrat säkerhetsläge. I tider av turbulens finns det mycket vi kan göra för att skapa en bättre framtid. Här kan R2B bidra med alla utvalda forskningsprojekt som har stor potential att bidra till en bättre framtid, sa professor Sylvia Schwaag Serger, vd IVA, när hon inledde dagen.

Dr Mouna på upplyst scen

– Sverige är historiskt ett ledande innovationsland. Vi har otroligt mycket att vara stolta över. Men konkurrensen är hård därute och den globala situationen förändras så vi behöver kavla upp ärmarna för att fortsätt vara ledande. Vi har större möjligheter än någonsin att förvalta, förädla och förändra världen till det bättre, men det kräver ledarskap och mod, sade Dr. Mouna Esmaeilzadeh, när hon pratade om akademi och företag som en motor för framtidens innovationer.

Innovation genom tvärvetenskap

Under rubriken R2B Sessions fick deltagarna möjlighet ta del av presentationer av 100 forskningsprojekt från IVAs 100-lista som lyfter fram aktuell svensk forskning med potential att skapa nytta genom kommersialisering, affärs- och metodutveckling eller samhällspåverkan. 

Under korta ”pitchar” följt av tid för frågor gavs både möjlighet att få veta mer om projekten och att föra dialog kring hur idéerna kan nyttiggöras. Det övergripande temat för 2024 års 100-lista är innovation genom tvärvetenskap, och forskningsprojekten som presenterade sig på årets R2B Summit sträckte sig över ett brett fält från nya material och hållbarhetslösningar till medicinsk teknik.

Ett av forskningsprojekten som presenterades har resulterat i ett klimatvänligt alternativ till cement som tillverkas av slagg från gruvindustrin. Fredrik Engström, professor i processmetallurgi vid Luleå tekniska universitet, är en av de 20-talet forskare som utvecklat cementersättaren tillsammans med gruvföretaget Boliden som nu förbereder en produktionsanläggning med en kapacitet på 300 000 ton per år.

Fredrik framför skärm med presentation

– Cement står för åtta procent av de globala koldioxidutsläppen och det finns ett stort behov av alternativa material. Den nya produkten kan minska klimatpåverkan med upp till 95 procent, berättar han.

Apropå att temat för 100-listan som projektet antagits till är tvärvetenskap menar Fredrik Engström att just det att olika discipliner jobbat tillsammans har varit en framgångsfaktor för dem.

– Fysiker och kemister har bidragit till pusslet med sina bitar och vi har lärt oss väldigt mycket av varandra, säger han.

Ett annat projekt på plats var KTH-avknoppningen In2great Materials. Företaget har utvecklat en metod för att integrera så kallade 2D-material, material som bara består av ett atomlager, i elektronikkretsar.

Arne Quellmalz, vd för In2great Materials och forskare på avdelningen för mikro- och nanosystem på KTH, visade upp en första produkt där det mest kända 2D-materialet grafen lagts i ett atomtunt lager på en kiselskiva.

Arne håller upp kiselskiva

2D-material är en lovande teknik för att elektronikindustrin ska kunna fortsätta att utveckla mer energisnåla datorchipp och avancerade sensorer.

– Våra kunder använder skivorna för att till exempel utveckla och bygga sensorer. Problemet är att det saknas en bra tillverkningsteknik och där har vi löst en viktig del, berättar Arne Quellmalz.

Att komma med på 100-listan och få presentera forskningen under R2B Summit hoppas han ska göra bolaget mer känt och skapa nya viktiga kontakter.

– Vi har haft flera bra diskussioner under dagen och vi får se vad det leder till konstaterar han.

Totalt finns 22 svenska lärosäten representerade på IVAs 100-lista. KTH, med bland annat exemplet ovan, är det lärosäte som hade med flest projekt 2024. Nummer två på listan är Chalmers, där ett av forskningsprojekten utvecklar en ny metod för att påskynda läkningen av kroniska sår med hjälp av elektriska fält.

Person framför presentation

– En nyckel är att elektroderna inte innehåller metall som kan störa sårläkningen, berättar Fredrik Tångrot som driver affärsutvecklingen i projektet. Han hoppas att platsen på 100-listan ska fungera som en bekräftelse och en hjälp i jakten på finansiering.

Lina Bertling Tjernberg, professor i elkraftnät vid KTH och IVA-ledamot, har ingått i den urvalskommitté som granskar och väljer ut vilka forskningsprojekt som antas till 100-listan och menar att 100-listan och IVAs arbete på området spelar en viktig roll i det svenska innovationssystemet.

– Det behövs stöd och hjälp när forskare tar de första stegen mot innovation och kommersialisering. Det är en komplex process, säger Lina Bertling Tjernberg.

Även Viktoria van Camp, IVA-ledamot och medlem i urvalskommittén ser ett stort värde av att överbrygga gapet mellan akademi och industri.

– R2B Summit är en viktig mötesplats. Här kan forskarna få polletten att trilla ner för områden de inte tänkt på i sin affärsmodell. Men det finns även ett stort värde för industrin. Här får man idéer, säger Viktoria van Camp.

citat tecken

”Det finns lösningar på gång för många av de samhällsutmaningar vi står inför. R2B Summit blev en hoppfull dag.”

Deltagare R2B Summit 2025

Mer om R2B Summit 2025

IVAs Studentråd var också på plats - läs om vad de tyckte om dagen här

Hitta alla bilder från R2B Summit 2025 här

IVA’s 100 List: current research with potential to create value

IVA's annual 100 List highlights current research with the potential to create value through commercialization, business and method development or societal impact. Find carefully selected research projects from Sweden's higher education institutions, where all participants are interested in increased contacts with the business community.

IVA’s 100 List: current research with potential to create value

IVA's annual 100 List highlights current research with the potential to create value through commercialization, business and method development or societal impact. Find carefully selected research projects from Sweden's higher education institutions, where all participants are interested in increased contacts with the business community.

Vill du få vårt nyhetsbrev?

Aktuellt från IVA mailas varannan tisdag och ger dig senaste nytt om vad vi gör - och inbjudningar till alla våra evenemang.